Örgü İpi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Gönderen paccobaby 13/12/2017 0 Yorum Blog,

 

Örgü örmek bilinen en ekonomik terapi yöntemi. İnsan örgü örerken, adeta bütün dertlerini unutuyor, zihnini boşaltıyor… Örgü; meditasyon etkisi yaparak, ruhu rahatlatıyor. Örgü ipleri, renkler, yumaklar, şişler insanı alıp bambaşka bir dünyaya götürüyor.

 

Örgü örmenin bilimsel olarak da kanıtlanmış birçok faydası var. Örneğin motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor, Alzheimer gibi hastalıkların ilerlemesini önlüyor. Ayrıca bir şeyi üretmenin, ortaya çıkarmanın mutluluğu insana güven ve gurur hissi veriyor.

 

Türkiye’de üretken ve becerikli milyonlarca kadın bulunuyor. Neredeyse her evde örgü ören birisi var. Herkes kendine özgü, birbirinden güzel modeller, ürünler ortaya çıkarıyor. Örgü ipi, şiş ve tığlarla harikalar yaratıyorlar. Tabi bu harika modelleri yaratmak için sabır ve beceri gerektiği kadar örgü iplerinin yapılacak modele uygun olması, kalitesi de çok önemli.

 

İşte bu yazıda örgü ipi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız:

 

 

Örgü ipinin kalitesi çok önemli!

 

Örgü ipleri, birçok farklı lif ve malzemeler kullanılarak üretiliyor. Yün, pamuk, keten, ipek, kaşmir, alpaka, angora gibi doğal ve kaliteli malzemelerin yanı sıra akrilik, polyamid, polyester gibi zararlı malzemelerden de üretilebiliyor.  

 

Örgü ipi seçerken, öncelikle yapmak istediğiniz ürüne uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin bebeğiniz için bir şey örmek istiyorsanız, onun cildini kaşındırmayacak, tahriş etmeyecek, doğal, sağlıklı ve kaliteli bir örgü ipi kullanmanız gerekiyor.  Bu nedenle %100 organik pamuk, doğal keten, kaşmir, alpaka ve ipek gibi doğal ürünlerden üretilen örgü iplerini tercih etmelisiniz.

 

%100 yani geleneksel pamuk ile üretilen örgü ipi ve kumaşlar, aslında bilindiği kadar masum değil. Çünkü tarım ilaçları dünyada en çok pamuk üretiminde kullanılıyor. Sertifikalandırılmış organik pamuk ise, pamuğun hiçbir kimyasal işleme maruz kalmadan üretilmesi anlamına geliyor. Cildimizin emici özelliği olduğundan, kimyasal maddeler içeren ip ve kumaşlar sağlığımızı tehdit ediyor. Bu nedenle akrilik, polyamid, polyester gibi kimyasal malzemeler içeren el örgü iplerini, özellikle üzerinize giyeceğiniz giysiler için kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bunların yerine doğal ve sağlıklı el örgü ipi ve kumaşlarla üretilen giysileri tercih etmelisiniz.

 

Örgü ipi modele uygun olmalı!

 

Piyasada içerikleri, kalınlıkları ve renkleri ile yüzlerce çeşit örgü ipi bulunuyor.  Örgü ipinin kalınlığının, öreceğiniz modele uygun olması da çok önemli. Örneğin evinize bir koltuk şalı örüyorsanız, oldukça kalın bir ip tercih etmenizde fayda var. Çünkü, koltuk şalı büyük bir parça olduğundan kalın örgü ipi ve kalın bir şiş yada tığ kullanmanız işinizi çok daha kolaylaştırır. Yani örgü dilinde, örgünüz kolay ve hızlı yürür. Ancak bebeğinize bir hırka yada battaniye örecekseniz ince kalınlıkta bir örgü ipi kullanmanız gerekir. Doğru kalınlıkta bir örgü ipi, öreceğiniz modelin yanı sıra örgünün deseninin de en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır. 

 

 

Örgü ipi mevsimine uygun olmalı!

 

Günümüzde içeriği ve kalitesi olduğu kadar mevsime uygunluğuna göre de birçok çeşit örgü ipi bulunuyor. Kışlık el örgü ipleri genellikle yün, alpaka, kaşmir gibi malzemelerden üretilirken, baharlık ve yazlık el örgü iplerinde pamuk, keten gibi doğal lifler kullanılıyor.

 

Kışın daha sıcak tutması için yünlü kumaşlar tercih ediliyor ve yün, doğal bir elyaf olduğundan ıslanana kadar sıcak tutuyor. Yün örgü ipleri ile üretilen kazaklar hem hafifliği hem de koruyucu özelliği ile oldukça kullanışlı. Yün görünümlü akriliklerse terletip, ağırlık yaparken, saçlarda elektriklenmeye neden olabiliyor.

 

Pamuk, keten ve doğal liflerden hazırlanmış el örgü ipleri ile üretilen giysiler ise özellikle yaz aylarında terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlıyor. Bu nedenle yazın  organik pamuk, keten gibi doğal liflerden hazırlanan el örgü iplerini tercih etmenizi öneririz.

 

Sevgiyle örün, kolay örün!