Örgü Bebek; Bebeklerin En İyi Uyku ve Oyun Arkadaşı

Gönderen paccobaby 21/04/2017 0 Yorum Blog,

 

Bebekleri oyalayacak, onlara arkadaşlık edecek, birlikte zaman geçirecekleri sadık dostlara ihtiyaçları vardır. Sevimli oyun arkadaşı olan örgü bebek, oyun oynarken, uyurken, yemek yerken bebeklerin yanında olur, onları oyalar, sevgi ve paylaşım duygusunu geliştirir. Günümüzde giderek çok daha fazla kişinin ilgi odağı haline gelen el yapımı örgü bebek, bebeklerin en iyi arkadaşı olmakla birlikte doğallıkları ile de idealdir.

 

‘Amigurumi’ adıyla da bilinen örgü bebek, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de anneler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, doğal malzemelerle elde yapılıyor olması, yumuşak bir dokuya sahip olması ve arkadaşlık duygusunu geliştirmesi.

 

Sevimli örgü bebek daha yakından tanımadan önce, öncelikle nereden geldiklerini bilmekte fayda var. Amigurumi, Japonca kökenli bir kelime. Ami ve Nuigurumi kelimelerinden türetilmiş. İlk iki hecesi olan Ami; ’tığ ve şiş ile yapılmış’ anlamına geliyor. Nuigurumi ise ‘içi doldurulmuş oyuncak’ anlamında. Bu iki kelimenin birleşimi ile örgü bebek, bugün dünyada milyonlarca insan tarafından elde üretilerek, bebeklerin en iyi uyku ve oyun arkadaşı haline geldi.

 

 

 

 

Şiş ile ve Tığ İle Örgü

 

Örgü örenlerin de iyi bildiği gibi, örgünün iki çeşidi var; şiş ve tığ tekniği. Genellikle giysiler şiş ile örülürken, örgü bebek tığ işi sık iğne tekniği ile yapılıyor. Türkiye’de çok eski zamanlardan bu yana kadınlarımız tarafından geliştirilerek sürdürülen el işi sanatları, günümüzde gençlerimizin de ilgi duymasıyla giderek modernleşti. Kadınlarımız kendileri ya da yakınları için atkılardan, hırkalara, battaniyelerden, berelere kadar birçok modeli kendileri örebiliyor. Yine bebek örgüleri de eskiden olduğu gibi bugün de çok revaçta.

 

Birbirinden güzel bebek patikleri, el işi sanatının mükemmel örneği olan bebek battaniyeleri, bebek kazak ve yelekleri gibi birçok bebek ürünü, kadınlarımız tarafından elde örülüyor. Bu gelişimin önemli sebeplerinden biri de, örgü tekniğinde kullanılan malzemelerin oldukça gelişmesi. El örgü iplerinden, şişlere dolgu malzemelerinden, düğmelere kadar artık her şey çok daha modern ve sağlıklı.  

 

 

 

 

Organik Bebek Ürünlerine Talep Arttı

 

Burada, özellikle bebek sektöründe kullanılan organik ürünlerden söz etmekte fayda var. Bilindiği üzere tekstil ürünleri pamuktan üretiliyor. Ancak ne yazık ki pamuk, en fazla tarım ilacı kullanılan ürün grubu arasında. İyi haber ise, ülkemizin bu alanda çok büyük bir avantajı elinde bulunduruyor olması. Türkiye, günümüzde dünyanın en büyük organik pamuk üreticilerinden biri konumunda. Pamuğun organik olmasının ise çok büyük avantajları bulunuyor.

 

Organik pamuk, işlenmesinden imalatına kadar hiçbir kimyasal maddeye maruz kalmadan doğal ortamda üretiliyor. Temiz ve sürdürülebilir bir ürün olan organik pamuğun kullanımı, vücudun sürekli olarak düşük seviyelerde kimyasallara maruz kalmasını engelliyor. Günümüzde organik üretimi denetleyen uluslararası kuruluşlar mevcut. Tekstil alanında uluslararası geçerli kuruluş ise; Global Organik Tekstil Standardı. (Global Organic Textile Standarts) GOTS’a göre sertifikalandırılan ürünler, ham maddenin organik kökenli olduğunu ve bu standartlara göre göre işlendiği anlamına geliyor. 

 

Organik ürünler günümüzde en çok bebek ürünlerinde kullanılıyor. Bebek gıda ve giyim sektöründe, organik ürünlerin payı giderek artarken, ebeveynler de son yıllarda bebekleri için organik ürünleri daha fazla tercih etmeye başladı. Yine uzmanlar da ebeveynleri, özellikle ilk 3 yılda bebeklerini organik gıdalarla beslemeleri ve organik giysilerle giydirmeleri konusunda uyarıyor.

 

 

 

Organik Pamuk El Örgü İplerini Tercih Edin

 

Bebek örgülerinde de, son yıllarda organik pamuk ipler tercih ediliyor. Organik pamuk el örgü ipleri, doğallıkları ve yumuşak dokuları ile örgü ürünleri çok daha sağlıklı ve güzel hale getiriyor. Öte yandan organik pamuk iplerle hazırlanan ürünler, doğal ortamda yetiştirildikleri için daha yoğun liflere sahip oluyor ve defalarca yıkanmasına rağmen formunu geleneksel pamuktan daha uzun süre koruyor.

 

Örgü bebek yapımında organik ürünlerin kullanılması ise çok daha önemli. Çünkü, bebekler onlarla çok yakın temas kuruyor ve ağızlarına götürebiliyor. O nedenle ebeveynlerin örgü bebek satın alırken, organik olup olmadığına dikkat etmelerinde fayda var. Bir ürünün organik olması için ise, yukarıda bahsettiğimiz GOTS sertifikasına sahip olması gerekiyor. Buradan, ebeveynleri bu konuda uyaralım, ürünün sertifikasını control edebilirler.

 

Pacco Baby’nin örgü bebeklerine gelince ise, çok özel bir hikayesi var. Pacco Baby’nin Pebo ve Bebo isimli Uyku ve Oyun Arkadaşı olan örgü bebeklerini Yasemin hazırlıyor. 3 yaşında otizm tanısı alan Yasemin, akranlarından farklı gelişim gösteriyor. Çok pozitif ve özel bir kız. Müthiş bir el becerisi var. Yine çok bilinçli, duyarlı ve özel bir anne tarafından büyük bir emekle, çok iyi yetiştirilmiş. Yasemin'in ördüğü organik örgü bebek oyuncaklar, www.paccobaby.com da satılıyor. Yasemin'in hikayesini Hurriyet Aile tarafından yapılan haberden okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

Anadolu Kadınları Örüyor, Bebekler Rahatlıkla Giyiyor (Hürriyet Aile PaccoBaby Haberi)

Yasemin, örgü bebeklerin içlerini de sertifikalı organik elyaf ile dolduruyor. Gözlerinden ellerine tüm kısımlarını, Pacco Baby’nin organik pamuk el örgü ipleriyle hazırlıyor. Yasemin’in ördüğü Pebo ve Bebo isimli örgü bebek oyuncakları, anneler gönül rahatlığıyla bebekleri için alabilirler. Hatta üzerine bebeklerinin baş harflerini işletebilirler. Haydi anneler, Yasemin heyecanla, oyuncaklarının yeni arkadaşları ile buluşmasını bekliyor.