Neden Organik?

Gönderen paccobaby 03/03/2017 0 Yorum Hikayemiz,

 

Organik pamuk, geleneksel pamuğa göre temiz ve sürdürülebilir bir üründür!

 

Tekstil ürünlerinde en çok kullanılan hammadde olan geleneksel pamuk, dünyada en fazla böcek ilacı kullanılan ürün grubudur. Bu ilaçlar; ağartıcı, yumuşatıcı, petrol ürünleri ve koruyucular içerir. Kanserojen etkisi olan bu kimyasal madde ve metallerin içerdiği formaldehit; pişik, astım gibi hastalıklara yol açar.  

 

Üzerimize giydiğimiz ürünlerin içerisindeki maddelerin en az %60’ı vücudumuz tarafından emilir. Bebek ve çocukların tenleri yetişkinlere göre 5 kat ince olduğundan, daha fazla risk altında kalırlar. Günümüzde uzmanlar, bebeklere ilk 3 yıl organik tekstil ürünleri giydirilmesi ve organik gıdalar ile beslenmelerini tavsiye ediyor. Çünkü defalarca yıkandığında bile çıkmayan bu toksinleri içeren ürünler, bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler için büyük tehlike arz ediyor.   

 

Organik pamuk ise, hiçbir kimyasal maddeye maruz kalmadan doğal ortamda üretiliyor. Öte yandan ülkemiz, dünyanın en büyük organik pamuk üreticilerinden biri olmanın avantajını elinde bulunduruyor. 

 

Temiz ve sürdürülebilir bir ürün olan organik pamuğun kullanımı, vücudun sürekli olarak düşük seviyelerde kimyasallara maruz kalmasını engeller. Organik pamuk, doğal ortamda yetiştirildiği için daha yoğun liflere sahiptir. Organik pamukla üretilen tekstil ürünleri, daha yumuşak ve daha uzun ömürlü olur, defalarca yıkanmasına rağmen formunu daha uzun süre korur. Doğaya, çevreye ve sağlığa asla zarar vermeyecek şartlar altında üretilir, uzmanlarca denetlenir. Sertifikalı organik pamukla üretilmiş giysiler yaygın olarak GOTS (Global Organic Textile) yada OCS (Organic Content Standart) belgesine sahiptir. 

 

Bu nedenle siz de çocuklarınıza yaşayabilecekleri bir dünya bırakmak için, organik giysi ve gıdalar tercih edin!