Bebek Battaniyesi: Doğal ve sağlıklı olmalı!

Gönderen paccobaby 30/05/2017 0 Yorum Blog,

 

Bebekler, hassas ciltleri ile çok narin varlıklardır. Ciltleri yetişkinlere oranla çok daha ince ve hassastır. Bebeklerin bu hassasiyeti, artık hepimizin bildiği yadsınamaz bir gerçek. O nedenle bebeklere giydirdiğiniz penye, hırka, kazak gibi giysilerin yanı sıra bebek battaniyesi de onlara zarar vermeyecek doğal malzemelerle üretilmeli.

 

Peki, bebeklerin hassas ciltlerine neler zarar verebilir, nelerden kaçınmak gerekir? Öncelikle şunu bilmekte fayda var. Üzerimize giydiğimiz ürünlerin içerisindeki maddelerin en az %60’ı vücudumuz tarafından emiliyor. Bebekler ise, ciltleri yetişkinlerden çok daha ince olduğu için, çok daha fazla risk altında kalıyorlar. Yani bebeklerin ciltleri, bu emilimin gerçekleşmesi için çok daha uygun. Öte yandan hepimizin bildiği üzere, tekstil ürünleri pamuktan üretilirken, pamuk yetiştirilmesinde en çok tarım ilacı kullanılan ürünlerin başında geliyor. Hatta pamuk toplarken tarım ilacından zehirlenen çiftçileri duymuşsunuzdur. Yani burada, uzun yıllardır herkesin güvenilir bulduğu %100 pamuk ürünlerin aslında o kadar da masum olmadığı ortaya çıkıyor. %100 pamuktan üretilen bir bebek penyesi, bebek hırkası yada bebek battaniyesi… Bu ürünler aslında bebeğiniz için çok zararlı olabilir! Nasıl mı?  

 

 

 

Battaniye deyip geçmeyin!

 

Tarım ilaçları içerisinde kimyasal pestisid (böcek ilacı) bulunuyor. Pamuğun verimli bir şekilde yetişmesine engel olan böceklerin giderilmesi için kullanılan bu ilaçlar, içerdiği kanserojen maddelerle hem toprağa, hem de do[aya zarar veriyor. Zararları bu kadarla kalmıyor, pamuğun liflerine yerleşerek, giysilere, giysilerden ise vücudumuza nüfus ediyor. Yıkama ile de giderilemeyen bu zehirli maddeler, özellikle bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmemiş bebekler için büyük tehlike arz ediyor. Yani bebek battaniyesi deyip geçmeyin, ne kadar doğal görünse de bebeğiniz için çok zararlı olabilir!

 

Bu konuda uzmanların da bir tavsiyesi var! O da; bebeklerin ilk 3 yıl organik tekstil ürünleri ile giydirilmeleri ve organik gıdalar ile beslemeleri konusunda. Çünkü organik sertifikalı gıda ve tekstil ürünleri, işlenmesinden imalatına kadar hiçbir kimyasal maddeye maruz kalmadan doğal ortamda yetiştiriliyor. Pamuk, organik sistemde yetiştirilirken yukarıda bahsettiğimiz kimyasalların hiçbirine maruz kalmıyor.

 

Bebeklerin beslenmeleri kadar giysilerinin de doğal ve sağlıklı olması oldukça önemli. Üzerlerine giydirdiğiniz penye, hırka, kazak, çorap gibi ürünlerin yanı sıra bebek battaniyesi de organik tercih edilmesi gereken ürünler arasında. Her ne kadar bebek battaniyesi üzerlerine giydirilmese de, bebekler bebek battaniyesini koklamak, yüzlerine ve ağızlarına sürmek gibi yakın temaslarda bulunabiliyor.

 

 

 

 

Sertifikalı olmasına dikkat edin!

 

Pacco Baby’nin organik ve el örgüsü bebek battaniyesi, GOTS (Global Organic Textile) sertifikasına sahip, %100 organik pamuk el örgü ipleriyle elde üretiliyor. Hiçbir kimyasal içermiyor, yetiştirilmesinden paketlenmesine kadar doğaya asla zarar vermiyor.  

 

  

Pacco Baby’nin organik ve el örgüsü bebek battaniyesi, iki farklı desende üretiliyor. Biri, geleneksel el işlemesinin mükemmel bir örneği olan ajur deseni, diğeri ise adeta makine dokusunu andıran petek deseni. Tek kat iplikle işlenen ajur deseni, eski motiflerin zarifliğini taşıyor. Pacco Baby’nin organik pamuğunun eşsiz yumuşaklığını taşıyan ajurlu bebek battaniyesi, bahar ve yaz ayları boyunca zevkle kullanılabilir. Ilık ve sıcak havalar için idealdir, bebeğinizi terletmez, yakmaz, ideal ısıda tutar ve zarafetiyle bebeğinize çok yakışır. Organik ve el örgüsü ajur bebek battaniyesi, krem, sarı, pembe ve vişne olmak üzere 4 farklı mükemmel rengi ile www.paccobaby.com da satılıyor.  Pacco Baby’nin ajurlu bebek battaniyesi, Mardin Dargeçit'te yaşayan Fikriye örüyor. Fikriye, 25 yaşında. Ortaokul mezunu. El sanatındaki becerisi, ajur deseninin zarifliğinden belli oluyor. Fikriye, zevkle ve sevgiyle ördüğü battaniyelerden elde ettiği kazançla kendine çeyiz hazırlıyor.

 

 

 

Pacco Baby’nin bebek battaniyelerini 3 yaşa kadar kullanabilirsiniz

 

 

%100 organik pamuk iplikten üretilen el örgüsü petek desenli bebek battaniyesi ise, adeta makina dokusunu andırıyor. Tek kat iplikle elde işlenen petek deseni, el sanatının mükemmel bir örneği. 

 

Organik pamuğun eşsiz yumuşaklığını taşıyan petek desenli bebek battaniyesi, bahar ve yaz ayları boyunca kullanılabilir. Bebeğinizi yakmaz, terletmez, ideal ısıda tutar. Hem kız hem de erkek bebeklerde kullanılabilecek olan petek desenli bebek battaniyesi, takım hırkasının yanı sıra aynı renkteki bebek patiği, kız bebeklerde ise saç bandı ile kullanıldığında bebekler çok daha şık ve uyumlu olur.

 


Petek desenli bebek battaniyesi, Mardin Dargeçit'te yaşayan Gülçin Hanım tarafından örülüyor. Gülçin Hanım, 41 yaşında, evli ve 3 çocuk annesi. Çocukluğundan beri örüyor, örgü örmeyi çok seviyor. Gülçin Hanım'ın zevkle, sevgiyle ördüğü battaniyelerden elde ettiği kazançla çocuklarının sevdiği şeyleri alıp onları mutlu edebildiği için o da çok mutlu olduğunu belirtiyor

 

 

Pacco Baby’nin 90 x 100 cm (en x boy) ölçüsündeki organik ve el örgüsü bebek battaniyelerini, 0-3 yaş arası kullanabilirsiniz.